Doporučujeme Zapper centrum

 

Doporučujeme

 

Lidská těla jsou osídlena četnými druhy bakterií, z nichž některé organismu prospívají či pomáhají, jiné škodí. Kromě bakterií živíme také různé parazity.

Představte si, že každý z nás hostí nějaké parazity, avšak nikoli stejnou sbírku. „Při práci na přehledech virů, bakterií, parazitů a neživých zátěží, jež jsem v lidech objevila, jsem hledala společného jmenovatele pro stejné diagnózy,“ říká detoxikační poradkyně Ing. Hana Bláhová z Brna. Objevila zajímavé souvislosti s parazity a zoonózami.

„Samozřejmě se parazité neskrývají za všemi nemocemi, ovšem na některých se mohou podílet,“ uvádí ze své zkušenosti Ing. Bláhová. „

Paraziti bývají prapříčinou zdravotního problému: poškodí tkáně a na oslabené místo nasedají viry a bakterie.

Nechtěný suvenýr v těle

Z prvoků, jichž jsou desítky, se nejčastěji setkáváme s několika druhy: Plasmodium malariae a vivax, jež si vozíme z teplých krajin, ale jsou i na jižní Moravě a jihovýchodním Slovensku. Giardia intestinalis – lamblie způsobuje zažívací potíže, vředy, celiakii, kolitidy. Toxoplasmu gondii hostí více než polovina Čechů. Entamoeba histolytica způsobuje průjmy, zažívací potíže. Babesie jsou přenášeny klíšťaty a spolu s borrelií jsou u nás častou nákazou. Nevyhýbají se nám ani tasemnice a motolice. Tasemnice se v populaci udržela i díky oblibě tatarských bifteků. „O motolicích si dovolím tvrdit, že je máme téměř všichni. Je jich mnoho druhů,“ upozorňuje Hana Bláhová.

Něco z domova

V ČR dosud není zcela vymýcena nákaza svalovcem stočeným. Většinou postihuje pracovníky přicházející do styku s masem zvířat, vyskytuje se v rodinách, kde pořádají domácí zabíjačky, sníte ho s nevařenou klobáskou nebo šunkou. Tasemnice a tasemničky jsou poměrně známé, méně se však ví, jak velké nebezpečí představuje tasemnička v oku, uchu nebo močovém ústrojí. Vážnou parazitární nákazou v Evropě je měchožil zhoubný a větvený: oba tvoří cysty, které se mohou zaměnit s nádorem. Narušení cysty může pacientovi způsobit anafylaktický šok, ba i smrt.

S jakými projevy se můžete při soužití s parazity setkat?

Třasy, tiky, záškuby svalů i noční záškuby těla, závratě, zatmění před očima s pocitem na omdlení, deprese, úzkosti, pocity tísně, tlaku na hrudi, pocit těsně před infarktem.

Poruchy vidění – mohou souviset s oční formou larvální toxokarózy, ale v oku se najdou různé druhy parazitů.

Paraziti vyvolávají autoimunitní procesy ve tkáních, kde se vyskytují. Vedou prvoci.

Arytmie, tachykardie atd. – v srdci mohou přebývat škrkavky, háďátka, motolice i vlasovci.

Migrující larvy nevynechají plíce: astma může být způsobeno nejčastěji měchožilem větveným, ale i migrující toxokarou, škrkavkou ad.

Larvy všech parazitů putují hrtanem a hltanem, snadno se zachytí na štítné žláze, rozběhnou autoimunitní proces (typické bývá pro sklerosu multiplex).

Cysty některých parazitů chrání vícevrstevnaté obaly, pouzdra zvápenatí a jsou prakticky nezničitelná. Živá larva přežije až 30 let (svalovec). Různé bouličky pod kůží mohou tvořit boubele tasemnic, svalovec stočený, měchožil zhoubný i větvený, filárie.

Paraziti se mohou usadit v kloubech, kloubních váčcích i páteřním kanále. Toxiny parazitů zvyšují revmatoidní faktor. Parazit při migraci vyvolává teploty, jeho noční aktivita vede k nespavosti, spouští migrény, alergie (pokud se usadil ve vedlejších nosních a čelních dutinách), je příčinou tinnitu (ve středním a vnitřním uchu může žít celá řada parazitů).

Příkladů by se dalo vyjmenovat mnohem více.

„Parazité si zaslouží více pozornosti. Bylo by vhodné, aby se zlepšila i popularizovala činnost parazitologických laboratoří a odborné ústavy tuto problematiku řešily včetně dovozu potřebných léků,“ dodává k nekonečnému výčtu spojitostí mezi parazity a chorobami Ing. Hana Bláhová.

zapper centrum odborna zapper poradna zapper poradna zapper centrum pro zdraví
| pro Zapper Centrum vytvořil: www.pcserviszlin.cz | Copyright © 2019 |